Niezapomniana podróż – Władca Pierścieni w 2020

O trylogii słów kilka

Władca Pierścieni” (https://www.taniaksiazka.pl/seria/wladca-pierscieni) przedstawia obecnie jedną z najbardziej rozpoznawalnych powieści w historii literatury światowej. Ciężko jest sobie wyobrazić osobę, która choćby nie słyszała o legendarnym już niemal Tolkienie i jego książkach. Jego trylogia zachwyca serca ogromnej rzeszy czytelników z każdego kolejnego pokolenia i nic nie sprawia wrażenia, żeby ten zachwyt opadł w najbliższym czasie. Przeżywa ona kolejne wydania w przepięknych, kolekcjonerskich okładkach, a ogromnym krokiem było opatrzenie serii niezwykłymi ilustracjami brytyjskiego rysownika Alana Lee w 1992 roku.

Co takiego wyróżnia “Władcę Pierścieni”?

To, że seria stała się klasykiem fantastyki ogólnoświatowej, nie ulega wątpliwości. Wystarczy spojrzeć na ogromny wysyp powieści, które powstały na modłę Śródziemia. To właśnie druga połowa XX wieku i początek XXI przypada na rozkwit fantastyki i światów pełnych potężnej magii, tajemniczych elfów i niebezpiecznych smoków. Ponad pół wieku – oto ile czasu Tolkien panuje niepodzielnie jako ojciec fantastyki. A oto kilka rzeczy, które doprowadziły go na szczyt:

Dokładność świata przedstawionego. Tolkien pracował nad “Władcą Pierścieni” ponad 12 lat, nad samą tylko trylogią. Zaowocowało to tak niesamowicie rozbudowanym światem, gdzie niemal każdy szczegół został dokładnie przemyślany, każda kraina i rasa mają swój unikalny, wyjątkowy styl, zachwycający mnogością szczegółów. Mitologia, którą autor bazował na rzeczywistych legendach m.in. nordyckich. A także lata doświadczeń i swoich umiejętności językoznawcy, które ostatecznie przekłuł na w pełni poprawnie gramatycznie i językowo język elficki, którym jak najbardziej można się posługiwać.

Ponadczasowość – Tolkien bronił się rękami i nogami od alegorii. Nie chciał, by cokolwiek z jego fabuły czy postaci odnosić do rzeczywistych wydarzeń i historii. Sam wolał określać wędrówkę Froda  i sam Pierścień Władzy jako walkę z ogólnym złem, które stale zagraża ludzkości i za każdym razem może mieć inną formę. Nie chciał, żeby jego powieść była łączona ani z wydarzeniami II Wojny Światowej, ani historii biblijnej. Stąd czyni tę historię tak ponadczasową, bo można wędrówkę Froda przyrównać do wielu wydarzeń na przestrzeni dziejów.

Dla kogo to książka?

W zasadzie można powiedzieć, że dla każdego! Nie ważne od wieku, wyznania czy zainteresowania literaturą. W zasadzie język w naszych czasach może wydawać się już nieco archaiczny lecz po przebrnięciu przez pierwsze akapity, można się bezpowrotnie zatracić w przepięknych opisach tego niesamowitego świata jakim jest Śródziemie i rasach je zamieszkujących. To niezwykła opowieść zawierające przesłanie, które nigdy nie powinno się zestarzeć.

Zdjęcie utworzone przez gpointstudio - pl.freepik.com